Začni zde

Anadigon
je blog, který se snaží přiblížit mou Cestu fotografa všem, kteří v ní najdou inspiraci. Anadigon je rozdělen do čtyř hlavních sekcí, kde najdete videa z focení, tipy a triky, návody, postřehy, názory, či fotografy kteří mě zaujali.

Anadigon Show
Blog
Facebook
Kdo?


Čau fotografové

Jmenuji se Jan Burgert, řečený Čistírna. Momentálně žiji v Praze a jsem fotograf na volné noze. Fotografii jsem studoval, ale v té době jsem byl fotograf spíše pasivní, opravdovou vášní se to stalo až po škole.
Nejdříve jsem se zabýval inscenovanou a krajinářskou fotografií, ale postupem času mě začala zajímat i fotografie momentu. Koketoval jsem s myšlenkou, zařadit se jako "street photographer", ale nepřipadá musím přiznat, že bych tím pouze podlehl módní vlně. Nevidím totiž důvod zaměřit se čistě na ulici, když záběry které mě přitahují vidím všude. Ano, ulice je pro to často jako stvořená, protože se tam neustále něco děje a ve větších městech je vidět takové množství diverzity. Proto street tvoří nezanedbatelnou část mé tvorby. To ale neznamená, že v místnostech, či krajině takové momenty nenajdu. Já přece nežiji jen na ulici a proto jsem spíše "life photographer". Okolí mě často tlačilo do toho, abych se vyprofiloval k určitému žánru, ale s díky odmítnu. Nemám problém se zaměřit dlouhodobě na určité téma, ale to neznamená, že přestanu fotit všechno ostatní, co se kolem mě děje. Následuji svojí obsesi, jsem fotograf. Žiji, dýchám, fotím...
Bez dovolení?
Fotit lidi na ulici bez dovolení společnost stále úplně netoleruje a u nás to platí dvojnásob. Proč jsou u nás lidé tak uzavření má mnoho důvodů a rozebírat je tady by bylo na dlouho. Každopádně fotografie lidí bez dovolení je jedním ze způsobů jak lidi dostat z té jejich ulity. Je to etické? V dnešní době mi tato otázka připadá dost mimo mísu, když jsou všude rozmístěné skryté kamery a lidé jsou snímání anonymními tvory skrytými v jejich doupatech. Já přece nikomu neubližuji a nezasahuji agresivně do jeho soukromí? S nikým se prát nebudu a když mě slušně požádá o smazání fotografie, smažu ji. Nejsem uchyl (což se pravda těžko dokazuje) a nechci nikoho zesměšnit. Fotografuji život tak jak ho vidím, tak co je na tom divného? (Možná trochu je) Skutečnost je taková, že většina fotografů velmi často prošvihne skvělý snímek, protože si dělá starost s tím, jak na to zareaguje okolí. Zbytečně... Videa, které musíš vidět?
13. komnata Antonína Kratochvíla
MORIYAMA DAIDO 「NEAR EQUAL」
Street Photography: Documenting the Human Condition
Two Cute Dogs
Arrivals and Departures: Behind the scenes with Jacob Aue Sobol
Arrivals and Departures with Jacob Aue Sobol: Episode 2 - Moscow
Jacob Aue Sobol on Sabine
The Hidden World of Vivian Maier
How we shoot street photography in Hong Kong


Filmy, které musíš vidět?
Salvador
Annie Leibovitz: Život Objektivem
Zvětšenina
Géniové Fotografie
Love Exposure xD
Město Bohů
František Drtikol: Mystická cestaKnihy, které musíš přečíst?
Helmut Newton
Válečný Repotér
Alchymista